Jak wygląda uczulenie na płyn do płukania?


Reakcje alergiczne mogą występować gdy wdychamy lub zjemy coś, co wywoła reakcję alergiczną w naszym organizmie. Może być to pyłek dowolnej rośliny, zwykły kurz lub owoc lub warzywo, które zjemy. Do skórnej reakcji alergicznej dochodzi również, gdy nasza skóra ma kontakt z drażniącą substancją, która jest dla nas alergenem. Są to bardzo często różnego rodzaju kremy, mydła ale również środki w których pierzemy lub płuczemy nasze ubrania. Wtedy substancja która jest w materiale, będąc w ciągłym kontakcie z naszą skórą wywołuje różnego rodzaju reakcje.

Zazwyczaj do reakcji skórnych związanych z alergią kontaktową zaliczmy:

  • podrażnienie (także szorstką, popękaną czy nadmiernie wysuszoną skórę),
  • świąd skóry,
  • pokrzywkę (przypomina bąble po oparzeniu pokrzywą),
  • wysypkę (z otwartymi, trudno gojącymi się ranami, z których wycieka osocze),
  • przewlekłe stany zapalne skóry (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry).

 

Zmiany takie, o różnym nasileniu najczęściej obserwujemy w pachwinach i zgięciach kończyn. Chociaż, mogą się one również pojawić w miejscach w których mocniej się pocimy. U małych dzieci równie często, takie uczulenie występuje na pleckach, gdy dziecko jeszcze dużo leży lub na udach gdy raczkuje i chodzi w rajstopach lub leginsach. Spocona skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i szybciej reaguje na kontakt z niepożądaną substancją.

Uczulenie na płyn do płukania tkanin

Utarło się, że alergia jest chorobą wieku dziecięcego i w większości w wieku dorosłym jej nasilenie się zmniejsza lub całkowicie zanika. Niestety, co raz większa ilość chemii w naszym otoczeniu sprawia, że jest to przekonanie nieaktualne.

Alergia, zarówno ta kontaktowa jak i inne jej rodzaje, mogą pojawić się lub zaostrzyć w każdym wieku. Co raz częściej dotyka ona osób dojrzałych, które nigdy wcześniej nie miały tego typu problemów. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku wystąpienia podrażnień, znaleźć ich przyczynę oraz jak najszybciej ją usunąć. Związków chemicznych, które w określonych sytuacjach mogą potencjalnie wywołać uczulenie, jest wiele. Dużą grupę alergenów stanowią m.in. substancje zapachowe i konserwujące zawarte w detergentach. Dlatego tak często pojawia się uczulenie na płyn do płukania tkanin lub używany przez nas środek do prania.

Alergia może pojawić się w czasie noszenia wypranych w konkretnym środku ubrań lub po praniu ręcznym z użyciem konkretnej substancji. Objawy uczulenia mogą mieć różne nasilenie i ustąpić po usunięciu przyczyny lub wymagać dalszego leczenia.

Uczulenie na płyn do płukania u dzieci

U dzieci objawy uczulenia są praktycznie takie sam jak u dorosłych. Zmiany skórne i świąd oraz wysypka to częste symptomy alergii na płyny do płukania lub środki czystości dla dzieci do prania. Objawem alergii może być również wysuszona skóra, nerwowość lub płaczliwość. Niestety u dzieci leczenie tego typu zmian skórnych jest trudniejsze niż u dorosłych. Po pierwsze ze względu na delikatniejszy organizm i ograniczoną możliwość zastosowania odpowiednich leków. Po drugie ze względu na utrudnioną diagnostykę w tak młodym wieku. Dlatego, szczególnie u dzieci najważniejszą czynnością musi być usunięcie alergenu z otoczenia dziecka i nie dopuszczanie do kontaktu z substancjami potencjalnie drażniącymi. Dlatego tak ważne jest stosowanie dla dzieci jak najdelikatniejszych środków i substancji zmniejszając już na początku możliwość wystąpienia uczuleń i podrażnień.

W takiej sytuacji zaleca się stosowanie środków piorących przeznaczonych dla alergików, nie zawierających szkodliwych substancji. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest nadprogramowy cykl płukania przy praniu dziecięcych ubranek oraz prasowanie ich po wyschnięciu. Takie postępowanie sterylizuje materiał i zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień lub zaostrzenia się istniejącego już wyprysku kontaktowego.

Uczulenie na płyn do płukania u niemowląt

Skóra dzieci, a szczególności niemowląt jest bardzo wrażliwa, często kontakt z silną substancją powoduje podrażnienia, które mogą mieć podłoże alergiczne. Aby do tego nie doprowadzić konieczne jest stosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji ubrań. Płyn do prania dla niemowląt BeSymbio jest koncentratem stworzonym w 100% z substancji pochodzenia naturalnego. Zastosowanie odpowiedniego środka do prania i płukania ubrań jest niezwykle ważne, zarówno wtedy gdy musisz wyeliminować substancje, które uczulają Ciebie lub Twoje dziecko, jak i w sytuacji gdy nie chcesz dopuścić do pojawienia się uczulenia.

Stosując naturalne środki dla dzieci, można nie tylko uchronić się przed alergią, ale też dokładnie wyprać rzeczy mając świadomość, że odbywa się to w zgodzie ze środowiskiem. Nad opracowaniem takich detergentów pracują specjaliści, których zadaniem jest umiejętne zestawianie ze sobą substancji pochodzenia roślinnego. Tak, by całość pozwalała przeprowadzać skuteczne pranie tkanin białych i kolorowych zapewniając jednocześnie bezpieczne używanie wypranych ubrań. 

Uczulenie na płyn do płukania objawy

Najczęstszym objawem uczulenia na środki do prania i płukania tkanin są wszelkiego rodzaju zmiany skórne, w ekstremalnych przypadkach może dojść do opuchlizny lub skurczu oskrzeli, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Są to skrajne reakcje, ale nie można ich wykluczyć.

Wyprysk kontaktowy są to najczęściej drobne krostki lub pęcherzyki wypełnione surowicą. Do bardziej męczących objawów alergii można jeszcze zaliczyć świąd i ból towarzyszący zmianom skóry, które pojawiają się najczęściej w zgięciach kończyn i w pachwinach. Pierwszym najważniejszym krokiem w leczeniu objawów uczulenia jest unikanie kontaktu z potencjalnym lub określonym alergenem. Kolejnym krokiem jest wyleczenie istniejących zmian i podanie leków zmniejszających istniejącą reakcję. Najczęściej podawane są leki przeciwhistaminowe zmniejszające intensywność reakcji alergicznej, często dodatkowo podawane są glikokortykosteroidy w różnej formie.

W przypadku stwierdzonej alergii na chemię stosowaną w gospodarstwie domowym należy zadbać o to aby stosować preparaty hipoalergiczne, delikatne z naturalnym składem najlepiej bez drażniących substancji zapachowych i konserwantów. Również osoby i dorosłe mające reakcje pokarmową lub wziewną musza uważać na stosowane w domu substancje takie jak proszki lub płyny, czyszczące i piorące. Ponieważ również one mogą z czasem wywołać niepożądane rekcje. Ta sama zasada dotyczy środków piorących przeznaczonych do prania ubranek dziecięcych. Należy od pierwszych dni ograniczać kontakt dziecka z substancjami chemicznymi ograniczając w ten sposób możliwość wystąpienia alergii. Dlatego tak istotne jest sprawdzanie składów używanych produktów i wybieranie tych które nie wywołają alergii. Sprawdź również nasz poprzedni artykuł Naturalne środki czystości dla twojego domu


Zostaw komentarz